Zamojskie Towarzystwo Fotograficzne | Galeria Fotografii Ratusz
Wystawa fotografii kolektywu DJAM, pt. “Uścisk Persefony”.
Event runs from Feb 7, 2025 to Mar 6, 2025 (Zamość)
Zamojskie Towarzystwo Fotograficzne oraz Galeria Fotografii Ratusz bardzo serdecznie zapraszają na wyjątkową wystawę fotografii kolektywu DJAM, pt. “Uścisk Persefony”.
Wystawa zorganizowana dzięki wsparciu finansowemu Miasta Zamość.
Zawsze, gdy krwawi, po trochu umiera. Kiedyś była Korą, dziewczyną, panną, córką, obietnicą blasku i ciepła. Teraz jest kimś innym, wyrwaną z ramion matki, uprowadzoną do podziemi, wędrującą przez lodowe pustkowia. Przechodzi ją dreszcz. Stoi na progu kobiecości i próbuje owocu, który wiąże ją z ciemnością. Staje się Persefoną, silniejszą, ale i bardziej smutną. Wie, że jej odmienione życie zamknie się w cyklu tęsknoty. Zysk i strata, zakwitanie i obumieranie, rozwój i rozpad, życie i śmierć, a potem znowu życie i znowu śmierć. W tym samym czasie, gdy samotna Demeter wędruje przez nocne ogrody, wykorzeniona przez odejście Kory przyroda zamiera. Obie kobiety tęsknią za sobą, ale tylko jedna z nich czuje silny związek z przeszłością. Córka musiała wykonać kolejny krok. Na chwilę powróci, by potem znowu odejść, bo przecież i ona zostanie kiedyś matką.
„Uścisk Persefony” jest symboliczną eksploracją związku matki i córki. Splot subtelnych i bolesnych relacji znajduje odzwierciedlenie w antycznym micie, ale projekt opowiada przede wszystkim o przyrodzonej odwadze kobiet, o dwoistej naturze młodości i wieku dojrzałego, o więzi między pokoleniami. Pokazuje jednak, że te więzi należy kiedyś zerwać w imię niezależności i osobistego doświadczenia.
„Persefona i Demeter. Córka i matka. Ta pierwsza, zwana także Korą, jest w mitologii greckiej boginią Podziemi. Druga to bogini upraw, zbóż, urodzaju. Obie nierozerwalnie związane, nawet w chwili rozłąki. Czy dobrze pamiętamy ten mit? Porwanie Persefony do krainy umarłych przez Hadesa. Tułaczkę zrozpaczonej Demeter i świat pogrążony w smutku zimy. Lekkomyślnie spożyty przez uprowadzoną dziewczynę owoc granatu, które wiąże ją z Podziemiami. Wreszcie wyrok Zeusa, by Persefona dzieliła życie między dwa światy. By co roku wracała do matki, przynosząc wiosnę, a potem odchodziła. I tak bez końca.
Zastanawiam się czy historia Demeter i Persefony faktycznie jest tylko opowieścią o cykliczności natury, jak tłumaczono nam w szkole. Może zbyt wiele tekstów kultury poznajemy zbyt wcześnie. Później czyta się je inaczej. O relacjach matek i córek mówi się sporo, ale najczęściej zamyka się je w schematycznych ujęciach. Czy nie lepiej pozwolić tym opowieściom wybrzmieć, posłuchać ich, przemyśleć?
Zatrzymajmy się więc. Popatrzmy na prace artystek z Kolektywu DJAM bez gotowych interpretacji. Fotografki przyglądają się sobie, swoim matkom, swoim córkom. Ich zdjęcia powstawały z potrzeby zapisania wspólnych chwil albo odreagowania codziennych sytuacji; niektóre były też pomyślane jako część innych projektów. Niejednokrotnie skupiają się na intymnych momentach, dotykają sfery tabu albo wrażeń spychanych na margines, trywializowanych, wymagających dopowiedzenia.
Ta opowieść o Persefonie jest nie tylko o relacjach między kobietami. Jest o dynamice i zmianie, o stereotypach i rolach, o zerwaniach i wyzwoleniach, o młodości i starości, o byciu pomiędzy. Jest wielopoziomowa, bo mówi o kochaniu i o braku zrozumienia, o negocjowaniu wolności, o stawaniu się sobą i stawianiu granic. Te zdjęcia krzyczą i wzruszają.” Joanna Kinowska
Agnieszka Nowacka-Witczak – fotografka, komercyjne zlecenia z zakresu fotografii portretowej oraz rodzinnej łączy z autorskimi projektami. W pracy artystycznej koncentruje się na badaniu relacji wewnątrz własnej rodziny, podejmuje również tematy związane z upływem czasu. Absolwentka Akademii Fotografii i programu mentorskiego Fundacji Pix.house. Jest współzałożycielką i członkinią dwóch kolektywów artystycznych – Kolektywu DJAM oraz TiT Kolektyw. Mieszka w Warszawie.
Dorota Raczyńska w wieku sześciu lat odkryła w szafie efekt camera obscura. Ta naturalnie powstała magia spowodowała, że element tajemnicy często zawarty jest w jej pracach. Dorota, jako artystka wizualna, pracuje nad projektami z pogranicza fotografii i grafiki oraz reportażami połączonymi z fotografią kreacyjną. Jest absolwentką Wydziału Artystycznego UMCS w Lublinie, Warszawskiej Szkoły Fotografii oraz programu mentorskiego Sputnik Photos oraz Fundacji Pix.house. Laureatka Nagrody Dyrektora Centrum Sztuki Współczesnej Wystaw się w Toruniu w 2023 r. Współzałożycielka i członkini Kolektywu DJAM. Mieszka w Warszawie.
Joanna Szpak-Ostachowska – fotografka, nauczycielka fotografii, ogrodniczka. Absolwentka polonistyki i animacji kultury Uniwersytetu Warszawskiego oraz programu mentorskiego Sputnik Photos. Autorka książki fotograficznej Chwasty, nagrodzonej w konkursie Fotograficzna Publikacja Roku 2020. Laureatka sekcji ShowOFF Miesiąca Fotografii w Krakowie (2020), gdzie pokazywała cykl Miasteczko oraz konkursu IGPOTY (Londyn, 2017) oraz Miejsca codzienności Galerii Arsenał i Ostrov (Poznań, 2019). Jej prace z cyklu Części wspólne zostały zakupione do zbiorów fotografii współczesnej Muzeum Warszawy (2022). Wystawiała swoje prace na wielu wystawach zbiorowych i indywidualnych. Prowadzi autorskie zajęcia fotograficzne W cyklu fotografii w Służewskim Domu Kultury w Warszawie. Członkini Kolektywu DJAM.
Joanna Tyczyńska – fotografka i redaktorka. Studiowała dziennikarstwo na Uniwersytecie Warszawskim. Uczestniczka III edycji Jastrzębskiej Szkoły Fotografii Dokumentalnej. Pracowała jako fotoedytorka, redaktorka i sekretarz redakcji w miesięcznikach wnętrzarskich i podróżniczych. Współpracowała m.in. z Voyage i Podróżami, gdzie opublikowała (wraz z mężem Piotrem Tyczyńskim) ponad 100 materiałów ze świata. Działa na styku fotografii i słowa. Realizuje długoterminowe projekty osobiste. Współzałożycielka i członkini Kolektywu DJAM. Mieszka w Warszawie.
Marta Wojnarowska-Olszewska – architektka krajobrazu i wnętrz, fotografka. Angażuje się w pracę nad projektami długoterminowymi. Korzysta z różnych technik i środków wyrazu, dostosowując je do wybranych przez siebie metod opowiadania historii. Studiuje w Instytucie Fotografii Twórczej w Opawie w Czechach. Jest absolwentką programu mentorskiego Sputnik Photos oraz Fundacji Pix.house. Laureatka sekcji ShowOFF Miesiąca Fotografii w Krakowie w 2024 r. Współzałożycielka i członkini kolektywu DJAM. Mieszka pod Warszawą.
--
ZTF