Welcome
Search
Events
Zamojskie Towarzystwo Fotograficzne i Zamojski Dom Kultury | Galeria Fotografii Ratusz, Zamość

Wystawa fotografii Marty Kieli-Czarnik pt. "Siewki"

Event runs from Sep 30, 2022 to Nov 3, 2022 (Zamość)

The vernisage will take place at Sep 30, 2022 4:30 PM

Zamojskie Towarzystwo Fotograficzne bardzo gorąco zaprasza wszystkich na otwarcie wystawy fotografii Marty Kieli-Czarnik pt. "Siewki".
Wernisaż, z udziałem autorki, odbędzie się już w najbliższy piątek, tj. 30 września 2022 roku w Galerii Fotografii Ratusz o godzinie 16:30.
Zapraszamy również na spotkanie autorskie z Fotografką, które w ramach XLIV Zamojskich Spotkań z Fotografią odbędzie się bezpośrednio po wernisażu, tj. ok. 17:00 w Restauracji Corner Pub (przy ulicy Żeromskiego 6).

Cykl „Siewki” jest historią o rodzinie opowiedzianą z punktu widzenia kobiety-matki-fotografki. Nie jest to reportaż czy stricte dokument, ale raczej próba ekspresji i rejestracji subiektywnego odbioru własnej rodziny. Punktem wyjścia do powstania tej fotograficznej opowieści było wyznanie mojej przyjaciółki o jej rodzicielskiej frustracji. Byłam przejęta jej przeżyciami i postanowiłam ją fotografować. W czasie naszej wspólnej pracy nad rodzicielską frustracją zrozumiałam, że i ja jestem sfrustrowaną mamą. Wtedy zrobiłam sobie sesję kilku czarno-białych zdjęć, próbujących uchwycić moje emocje związane z rodzicielstwem. Fotografowanie samej siebie w towarzystwie dzieci było bardzo terapeutyczne. Poczułam, że ta wielka czarna kula frustracji wypłynęła ze mnie, a w pozostawionej po niej pustce zapanował pokój. Poczułam się uwolniona. Gdy opadła zasłona frustracji, zaczęłam inaczej odbierać swoją sytuację. Zapragnęłam fotografować swoją rodzinę. Pojawiła się fascynacja tym tematem. A zdjęcia, które zaczęły wtedy powstawać ujawniały czym dla mnie jest rodzina: pajęczyną utkaną z relacji.
Od ośmiu lat moje dzieci nie chodzą do szkoły. Jestem dla nich mamą i nauczycielką, ale najbardziej przyjaciółką. To jest proces... Czasem coś zgrzyta, coś się dociera... Tworzymy małą społeczność, rodzinę. To daje siłę, a jednocześnie wzajemne oddziaływanie, nieustanne styczności tworzą w nas odkształcenia. Nasze światy przenikają się. Mam szansę obudzić w sobie dziecięctwo i zapomnieć o roli matki, gdy wmieszam się w grupę moich dzieci i poznaję świat razem z nimi. One mają okazję towarzyszyć blisko mojej dorosłości. Dialog między nami trwa. Żyjemy w przestrzeni i czasie, które należą wyłącznie do nas. Poruszamy się po orbitach naszych fascynacji, tęsknot, oczekiwań, słabości, rozczarowań. Tworzymy na ziemi czasoprzestrzeń wypełnioną eksperymentowaniem, podążaniem za obrazami naszych wyobraźni i doświadczaniem zwykłej ludzkiej bliskości.

 

Wystawa zorganizowana dzięki wsparciu finansowemu Miasta Zamość.


Notka biograficzna
Urodziłam się 5 lipca 1978 r. w Płocku. W latach 1998-2002 studiowałam prawo na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego. W latach 2002-2006 studiowałam prawo na aplikacji radcowskiej w Warszawie. W latach 2011-2014 studiowałam fotografię w Warszawskiej Szkole Fotografii i Grafiki Komputerowej w Warszawie. W latach 2015-2016 byłam uczestniczką Programu Mentorskiego prowadzonego przez Sputnik Photos. W 2016 r. zostałam laureatką 3 edycji konkursu Debuts organizowanego przez doc! Photo magazine.

Artist’s statement
Robię zdjęcia intuicyjnie. Mój proces twórczy bardzo często zaczyna się od wewnętrznych wyobrażonych obrazów. Gdy przeżywam jakąś emocję tworzę w głowie obraz, który jest ekspresją tej emocji, a jednocześnie staje się jej metaforą. Potem pojawia się pragnienie, by ten obraz sfotografować. Fotografowanie ma dla mnie wymiar terapeutyczny. Oglądanie zrobionych fotografii pozwala mi odkryć i nazwać procesy psychologiczne jakie się we mnie dzieją. Poznaję siebie. Podobnie dzieje się z otaczającą mnie rzeczywistością.

Ateliora na Facebook Visit us on Facebook or Google plus and learn more about events and competitions connected with our portal before others.
Creative Commons Our service allows for including a copyright notice in each photograph based on the Creative Commons solutions. Click on the logo to learn more about the international Creative Commons project.