Wystawa fotografii Marty Kieli-Czarnik pt. "Siewki"
Event runs from Sep 30, 2022 to Nov 3, 2022 (Zamość)
The vernisage will take place at Sep 30, 2022 4:30 PMZamojskie Towarzystwo Fotograficzne bardzo gorąco zaprasza wszystkich na otwarcie wystawy fotografii Marty Kieli-Czarnik pt. "Siewki".
Wernisaż, z udziałem autorki, odbędzie się już w najbliższy piątek, tj. 30 września 2022 roku w Galerii Fotografii Ratusz o godzinie 16:30.
Zapraszamy również na spotkanie autorskie z Fotografką, które w ramach XLIV Zamojskich Spotkań z Fotografią odbędzie się bezpośrednio po wernisażu, tj. ok. 17:00 w Restauracji Corner Pub (przy ulicy Żeromskiego 6).
Cykl „Siewki” jest historią o rodzinie opowiedzianą z punktu widzenia kobiety-matki-fotografki. Nie jest to reportaż czy stricte dokument, ale raczej próba ekspresji i rejestracji subiektywnego odbioru własnej rodziny. Punktem wyjścia do powstania tej fotograficznej opowieści było wyznanie mojej przyjaciółki o jej rodzicielskiej frustracji. Byłam przejęta jej przeżyciami i postanowiłam ją fotografować. W czasie naszej wspólnej pracy nad rodzicielską frustracją zrozumiałam, że i ja jestem sfrustrowaną mamą. Wtedy zrobiłam sobie sesję kilku czarno-białych zdjęć, próbujących uchwycić moje emocje związane z rodzicielstwem. Fotografowanie samej siebie w towarzystwie dzieci było bardzo terapeutyczne. Poczułam, że ta wielka czarna kula frustracji wypłynęła ze mnie, a w pozostawionej po niej pustce zapanował pokój. Poczułam się uwolniona. Gdy opadła zasłona frustracji, zaczęłam inaczej odbierać swoją sytuację. Zapragnęłam fotografować swoją rodzinę. Pojawiła się fascynacja tym tematem. A zdjęcia, które zaczęły wtedy powstawać ujawniały czym dla mnie jest rodzina: pajęczyną utkaną z relacji.
Od ośmiu lat moje dzieci nie chodzą do szkoły. Jestem dla nich mamą i nauczycielką, ale najbardziej przyjaciółką. To jest proces... Czasem coś zgrzyta, coś się dociera... Tworzymy małą społeczność, rodzinę. To daje siłę, a jednocześnie wzajemne oddziaływanie, nieustanne styczności tworzą w nas odkształcenia. Nasze światy przenikają się. Mam szansę obudzić w sobie dziecięctwo i zapomnieć o roli matki, gdy wmieszam się w grupę moich dzieci i poznaję świat razem z nimi. One mają okazję towarzyszyć blisko mojej dorosłości. Dialog między nami trwa. Żyjemy w przestrzeni i czasie, które należą wyłącznie do nas. Poruszamy się po orbitach naszych fascynacji, tęsknot, oczekiwań, słabości, rozczarowań. Tworzymy na ziemi czasoprzestrzeń wypełnioną eksperymentowaniem, podążaniem za obrazami naszych wyobraźni i doświadczaniem zwykłej ludzkiej bliskości.
Wystawa zorganizowana dzięki wsparciu finansowemu Miasta Zamość.
Notka biograficzna
Urodziłam się 5 lipca 1978 r. w Płocku. W latach 1998-2002 studiowałam prawo na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego. W latach 2002-2006 studiowałam prawo na aplikacji radcowskiej w Warszawie. W latach 2011-2014 studiowałam fotografię w Warszawskiej Szkole Fotografii i Grafiki Komputerowej w Warszawie. W latach 2015-2016 byłam uczestniczką Programu Mentorskiego prowadzonego przez Sputnik Photos. W 2016 r. zostałam laureatką 3 edycji konkursu Debuts organizowanego przez doc! Photo magazine.
Artist’s statement
Robię zdjęcia intuicyjnie. Mój proces twórczy bardzo często zaczyna się od wewnętrznych wyobrażonych obrazów. Gdy przeżywam jakąś emocję tworzę w głowie obraz, który jest ekspresją tej emocji, a jednocześnie staje się jej metaforą. Potem pojawia się pragnienie, by ten obraz sfotografować. Fotografowanie ma dla mnie wymiar terapeutyczny. Oglądanie zrobionych fotografii pozwala mi odkryć i nazwać procesy psychologiczne jakie się we mnie dzieją. Poznaję siebie. Podobnie dzieje się z otaczającą mnie rzeczywistością.