Welcome
Search
Events
Warsztaty Kultury | ul. Grodzka 5a, sala medialabowa, I piętro, Zaułkek Hartwigów

Pożegnanie taboru | Wystawa i spotkanie z Andrzejem Polakowskim

Event runs from Sep 6, 2019 to Sep 30, 2019 (Lublin)

Pożegnanie taboru | Otwarcie wystawy i spotkanie z Andrzejem Polakowskim

 

Warsztaty Kultury zapraszają na spotkanie z fotografikiem Andrzejem Polakowskim, autorem prac dokumentujących życie narodu romskiego w latach 60. ubiegłego wieku. Spotkaniu towarzyszyć będzie otwarcie wystawy „Pożegnanie taboru”.

 

„Pożegnanie Taboru” Andrzeja Polakowskiego to plon kilku wypraw fotografika w latach 1966–67 do miejsc, gdzie za sprawą ustaw państwowych cygańskie wozy stanęły na zawsze (Grabowiec, Kraśnik Fabryczny, Lubartów, Parczew, Puławy, okolice Hrubieszowa i Lublina). Bezpośrednia inspiracja do wykonania tej serii zdjęć pochodziła od Zdzisława Kazimierczuka, który w 1966 roku zaproponował Polakowskiemu zilustrowanie przygotowywanego przez siebie zbioru reportaży. Wystawa dokumentuje osiedlanie się żyjących tam Cyganów oraz ich pierwsze kroki na „nowej drodze życia” – drodze już tylko w przenośni. Na fotografiach widzimy wozy ze zdjętymi przymusowo kołami, sceny gotowania na ognisku jeszcze na leśnej polanie oraz sceny już w pokojach murowanych mieszkań. Artyście udało się zyskać zaufanie i sympatię bohaterów tej fotograficznej opowieści, zaufanie tak duże, że pozwolili mu nawet robić zdjęcia podczas handlu kradzionymi końmi w lesie. Mimo smutnej, a może i tragicznej wymowy niektórych zdjęć, dominuje w nich pogoda ducha. Na wielu twarzach widać uśmiech, a uśmiechy cygańskich dzieci nie różnią się od uśmiechów ich polskich rówieśników.

 

Spotkanie z Andrzejem Polakowskim i wernisaż wystawy „Pożegnanie Taboru”

Kiedy: 6 września 2019, godz. 17:30
Gdzie: start Warsztaty Kultury, ul. Grodzka 5a, sala medialabowa, I piętro, a następnie przejście do Zaułku Hartwigów
Wstęp wolny

Wystawa plenerowa czynna od 6 do 30 września 2019, bez ograniczeń godzinowych


Andrzej Polakowski – artysta fotografik, urodzony w 1937 roku w Częstochowie. Ukończył Wydział Budownictwa Politechniki Poznańskiej. Członek Związku Polskich Artystów Fotografików, honorowy członek Lubelskiego Towarzystwa Fotograficznego. Uczestnik ponad 300 wystaw zbiorowych w wielu krajach Europy, m.in. w Wielkiej Brytanii, Niemczech, Szwecji, dawnym ZSRR czy Czechosłowacji. Autor kilkudziesięciu wystaw indywidualnych, prezentowanych w Polsce i za granicą. Organizator wystaw i spotkań autorskich, członek jury wielu konkursów fotograficznych. Twórczość Polakowskiego obejmuje szerokie spektrum tematyczne, m.in. tak odległe tematy jak dokumentacja lubelskiego życia artystycznego czy awangardowych działań plastycznych, a także reportaż przemysłowy (fotografie, przedstawiające zwykle niewielkie sylwetki ludzkie uwikłane w monstrualny, industrialny pejzaż współczesnego przemysłu). Ważną częścią twórczości Polakowskiego jest reportaż społeczno-obyczajowy, gdzie głównym tematem jest człowiek i jego sprawy, niedostrzegane zwykle w nawale codzienności czy też „życie chwytane na gorącym uczynku” – jak sam autor zwykł mawiać. Polakowski jest zwolennikiem fotografii czarno-białej, w swoich pracach wykorzystywał wiele technik, m.in. technikę bromową, grafizację, fotomontaż, collage; stworzył też własną, oryginalną i stosowaną tylko przez niego samego.

 

 

Kontakt:
Warsztaty Kultury w Lublinie
ul. Grodzka 5a, 20-112 Lublin
e-mail: sekretariat@warsztatykultury.pl
tel.: +48 81 533 08 18

Ateliora na Facebook Visit us on Facebook or Google plus and learn more about events and competitions connected with our portal before others.
Creative Commons Our service allows for including a copyright notice in each photograph based on the Creative Commons solutions. Click on the logo to learn more about the international Creative Commons project.