Welcome
Search
Events
Zamojskie Towarzystwo Fotograficzne | Zamość

WSCHODNIA. Międzynarodowy Festiwal Fotografii

Event runs from Jul 20, 2017 to Aug 20, 2017 (Zamość)

Zamojskie Towarzystwo Fotograficzne zaprasza na Wschodnią 2017!

Tegoroczna edycja obejmuje cykl dziesięciu wystaw fotograficznych i towarzyszących im spotkań ukierunkowanych tym razem na problematykę żydowską. Zobaczymy indywidualne wystawy Gil Cohen-Magena, Menachema Kipnisa, Jakuba Ochnio i Swietłany Seredenko. Na wystawach zbiorowych pokażą się kijowski Fotoklub 9x12 i Zamojskie Towarzystwo Fotograficzne.

© Gil Cohen Magen

Zobaczymy również projekty: „Izrael wczoraj i dziś”, „Nieistniejące miasto”, „Żydzi na Zamojszczyźnie” , oraz „Świat utracony. Żydzi polscy. Fotografie z lat 1918- 1939”, którego kuratorem jest Teresa Śmiechowska.
Wschodnia ma wiele definicji. To nie jest tylko miejsce. W naszym ujęciu to bardziej przymiotnik niż rzeczownik. Za pomocą naszego festiwalu chcemy nie tyle pokazać co opisać miejsce, ale także cechy, stany, etapy czy zjawiska.

© Jakub Ochnio

Takie definiowanie sprawiło, że problematyka żydowska, jest prezentowana m. in. w wymiarze historycznym. Zarówno dotyczącym szeroko ujmowanej historii naszego kraju, jak i w wymiarze lokalnym. To ten drugi był czynnikiem inicjującym obecną edycję.
Społeczność żydowska odgrywała dużą rolę przyczyniając się do rozwoju Zamościa, w którym po 354 latach obecności, podczas II wojny światowej, miała z jego przestrzeni nagle zniknąć. To „znikniecie” dokonało się w dramatycznych okolicznościach. W większości w 1942 roku w kilku deportacjach miedzy kwietniem, a październikiem Żydzi zostali wywiezieni do obozów zagłady i zamordowani.

© Jakub Ochnio

Nie zamykamy się jednak na przeszłość, ale szukamy współczesnych odniesień zarówno tych bliskich jak i dalekich.
Siła naszego projektu tkwi w jego wielowątkowości. Akcenty często rozkładają się w przeciwnych biegunach. Wschodnia bowiem to coś obok czego nie można przejść obojętnie. To miejsce bardzo wyraźne, które w całości albo w swoich elementach kocha się bądź nienawidzi. Miejsce spokojne i urzekające, wzruszające, ale też irytujące. Miejsce, które nie pozostaje bez echa, zostawia po sobie wyraźny ślad nie tylko u przybyszy, ale również wśród swoich mieszkańców.
© Gil Cohen Magen

Wystawy będzie można oglądać od 20 lipca przez ponad miesiąc.

SZCZEGÓŁY

* * *

 

Harmonogram festiwalu:
20.07.2017 (czwartek)
15:00 Wernisaż wystawy:
„Zabytki żydowskie w Ukrainie” FOTOKLUB 9x12 z Kijowa
Galeria BipeArt, Biblioteka Pedagogiczna, ul.Sienkiewicza 5
16:00 Wernisaż wystawy:
„Żydzi na Zamojszczyźnie”
ZE ZBIORÓW MUZEUM FOTOGRAFII w Zamościu
Galeria Starej Fotografii, ul.Staszica 13 (sień)
17:00 Otwarcie Festiwalu:
„Dwa wiersze” WYSTAWA ZBIOROWA ZTF
Rynek Wodny w Zamościu
18:00 Wernisaż wystawy:
„Nieistniejące miasto”
MAREK KOŁCON, ANDRZEJ POGUDZ
Morandówka, ul.Staszica 25

 

01.08.2017 (wtorek)
17:00 Wernisaż wystawy:
„Świat utracony. Żydzi polscy. Fotografie z lat 1918-1939”
ZE ZBIORÓW ŻYDOWSKIEGO INSTYTUTU
HISTORYCZNEGO w Warszawie
kurator: Teresa Śmiechowska
Centrum „Synagoga” Fundacji Ochrony
Dziedzictwa Żydowskiego, ul.Pereca 14

 

* * *

 

Festiwal współfinansowany jest przez Miasto Zamość
oraz Starostwo Powiatowe w Zamościu.
Odbywa się pod patronatem Fotoklubu Rzeczypospolitej Polskiej Stowarzyszenia Twórców oraz Andrzeja Wnuka Prezydenta Miasta Zamość.
Patronat Medialny nad Festiwalem objęła Telewizja Polska TVP 3 Lublin. 

 

 

 

* * *

 

ZapiszZapisz
Ateliora na Facebook Visit us on Facebook or Google plus and learn more about events and competitions connected with our portal before others.
Creative Commons Our service allows for including a copyright notice in each photograph based on the Creative Commons solutions. Click on the logo to learn more about the international Creative Commons project.