Welcome
Search
Events
Warsztaty Kultury w Lublinie | Zaułek Hartwigów, Kowalska 3, Lublin

Warsztat Fotograficzny zaprasza na Kurs fotografii tradycyjnej

Event runs from May 6, 2017 to May 27, 2017 (Lublin)

Warsztat Fotograficzny zaprasza na Kurs fotografii tradycyjnej

W Zaułku Hartwigów, miejscu nazwanym na cześć rodziny, z której pochodził jeden z najsłynniejszych fotografików polskich – Edward Hartwig, mieści się maleńki Warsztat Fotograficzny. W cenniku nie ma takich usług jak zdjęcia do paszportu i legitymacji. Po co więc tam zaglądać? Żeby przenieść się w czasie do XIX wieku, zrobić sobie zdjęcie na szkle i sprawdzić, w jaki sposób dawni fotograficy radzili sobie między innymi z retuszem bez programów graficznych.

Tym razem Warsztat Fotograficzny Warsztatów Kultury zaprasza w nieco krótszą podróż, bo do czasów klisz, aparatów analogowych i zdjęć, które każdy jeszcze ma w rodzinnych albumach. Podczas Kursu fotografii tradycyjnej uczestnicy odkryją tajemnice, jeszcze nie tak dawno powszechnie używanej fotografii analogowej. To co dla naszych rodziców było czymś naturalnym: klisze, prześwietlenie czy dreszczyk niepewności – zdjęcie wyszło czy nie? – współcześnie dla większości jest jedynie wspomnieniem lub zupełnie czymś nowym, nieodkrytym. Zaczniemy od podstaw, kadrowania, a skończymy na wywoływaniu zdjęć w prawdziwej ciemni.

 

Kiedy: 6-7 maja 2017 | godz.: 10:00-14:00 (warsztat dwudniowy)

Gdzie: Warsztat Fotograficzny Warsztatów Kultury, Zaułek Hartwigów, ul. Kowalska 3, Lublin

Zapisy: Udział w warsztatach jest bezpłatny. Liczba miejsc ograniczona. Obowiązują zapisy drogą telefoniczną pod numerem: 81 533 08 18 – od poniedziałku do piątku w godz. 10:00-16:00.

 

Warsztaty Kultury w Lublinie zapraszają również na:

 

13 maja 2017 |  godz.: 11:00-14:00 – Spacer: „Lublin Edwarda Hartwiga  jako kopalnia tematów fotograficznych”

20 maja 2017 | godz.: 10:00-12:00 i 12:00-14:00 – Warsztat poświęcony talbotypii

27 maja 2017 |  godz.: 10:00-12:00 i 12:00-14:00 – Warsztat poświęcony ambrotypii

Zapisy: Udział w warsztatach jest bezpłatny. Liczba miejsc ograniczona. Obowiązują zapisy drogą telefoniczną pod numerem: 81 533 08 18 – od poniedziałku do piątku w godz. 10:00-16:00.

 

Dodatkowo w każdy czwartek i piątek w godzinach od 14:00 do 18:00 można zajrzeć do Warsztatu żeby bezpłatnie obejrzeć dawne modele aparatów, ciemnię i zobaczyć jak dawniej wykonywano fotografie. Po Warsztacie Fotograficznym oprowadza Roman Krawczenko. Jest on artystą tworzącym fotografie techniką ambrotypii. Odtwarzając tę XIX-wieczną technikę, jest jednym z nielicznych artystów w Polsce używających tej unikalnej technologii tworzenia fotografii na szkle. Ambrotypia to technika na tyle elitarna, że zajmuje się nią jedynie około stu artystów na świecie. Roman Krawczenko na swoich ambrotypiach w magiczny sposób przedstawia współczesną Polskę i Polaków. Jego prace były wielokrotnie prezentowane w Polsce i na Ukrainie, a dorobek artysty jest już doskonale znany i doceniany przez fotografików i kolekcjonerów na świecie. Swoją wiedzą chętnie dzieli się z innymi.

Więcej informacji na temat warsztatów fotograficznych na warsztatykultury.pl

W 2017 roku Lublin świętuje Wielki Jubileusz 700-lecia lokacji miasta na prawie magdeburskim. Przeżywając wspólnie ten niezwykły rok, chcemy inspirować się naszym dziedzictwem, umacniać poczucie dumy z Lublina, a także rozwijać miasto dla przyszłych pokoleń. Warsztaty Kultury w Lublinie współtworzą program obchodów tego wielkiego lubelskiego święta. 

Spacer: „Lublin Edwarda Hartwiga jako kopalnia tematów fotograficznych”Lublin, Stare Miasto, dzielnica żydowska, to była kopalnia fotografii [...]. Podzamcze, mówiąc językiem człowieka wrażliwego, było genialne do malowania, do fotografowania, [...] ten strój, te ubiory; zarośnięte i brodate twarze, bardzo ubogie chałupy na Podzamczu. Właściwie wszystko zaczynało się od Bramy Grodzkiej. Mieszkali tam szewcy, krawcy; mieli jakiś kąt do spania, dosłownie kąt, a właściwie pracowali na wolnym powietrzu. [...] Jednocześnie była piękna architektura, był ciekawy sztafaż, ruch na ulicach, handel w sklepikach i na ulicach. Sprzedawano makagigi zrobione z maku, jabłka marynowane, które wystawiane były w dużych beczkach, kapustę kiszoną i różne specjalności, które tylko u Żydów można było kupić, oczywiście śledzie itp. Wszystko to było wystawione przed wejściem do domu, na ulicy.
Edward Hartwig, Tematy fotograficzne, źródło teatrnn.pl

Warsztat talbotypii – Niepowtarzalna okazja do wzięcia udziału w profesjonalnej sesji fotograficznej. Wspólnie wykonamy portrety w jednej z najstarszych technik – talbotypii, które będą wyjątkową pamiątką. Poznamy podstawowe zasady obsługi sprzętu, kompozycji i stylizacji. Udział w warsztatach mogą wziąć osoby pełnoletnie.

Warsztaty ambrotypii – ambrotypia to jedna z dawniejszych, stosowanych od 1851 roku, pozytywowych technik fotograficznych, pozwalająca uzyskać jeden unikatowy (bez możliwości wykonania odbitek) obraz. Udział w warsztatach mogą wziąć osoby pełnoletnie. 

 

Kontakt:

Agnieszka Wojciechowska

Warsztaty Kultury w Lublinie

ul. Grodzka 5a, 20-112 Lublin 

a.wojciechowska@warsztatykultury.pl

tel.: 81 466 59 08

fax: 81 53 308 18

www.warsztatykultury.pl
Ateliora na Facebook Visit us on Facebook or Google plus and learn more about events and competitions connected with our portal before others.
Creative Commons Our service allows for including a copyright notice in each photograph based on the Creative Commons solutions. Click on the logo to learn more about the international Creative Commons project.