Welcome
Search
Events
Agencja Zegart | Muzeum Górnośląskie w Bytomiu, ul. W. Korfantego 34

Wystawa "Fotografia dzikiej przyrody 2016"

Event runs from Mar 2, 2017 to Apr 2, 2017 (Bytom)

The vernisage will take place at Mar 2, 2017 6:00 PM

Fotografia dzikiej przyrody 2016

© Tim Laman (USA), Posplatane życie 

Najbardziej zadziwiające, wzruszające i wstrząsające zdjęcia przyrody z całego świata, nagrodzone w międzynarodowym konkursie Wildlife Photographer of the Year 2016, od 2 marca będą prezentowane w Muzeum Górnośląskim.

 © Iago Leonardo (Hiszpania), Znikająca ryba

Wystawę Fotografia dzikiej przyrody 2016 tworzą prace wyłonione spośród 50 tysięcy zdjęć, wykonanych przez ponad 4 tys. fotografów z 95 krajów, które zostały zgłoszone w 52. edycji prestiżowego konkursu organizowanego przez Muzeum Historii Naturalnej w Londynie. Prace zostały ocenione w 16 kategoriach, m.in.: Ssaki, Ptaki, Płazy i gady, Bezkręgowce, Rośliny, Pod wodą, Na lądzie, Z lotu ptaka, Miasto, Detale czy Impresje. Na wystawie zobaczymy 100 zdjęć autorstwa 79 fotografów z 22 krajów.

 © Willem Kruger (RPA), Podrzucanie termita

Autorem najlepszej fotografii i zdobywcą tytułu Fotograf Dzikiej Przyrody Roku 2016 został Amerykanin Tim Laman, autor zdjęcia „Splecione życia”, przedstawiającego młodego orangutana, wspinającego się na drzewo w Parku Narodowym na indonezyjskiej wyspie Borneo. Zdumiewający kadr zwraca uwagę na to, że populacja orangutanów co roku drastycznie się zmniejsza z powodu wycinki lasów i kłusownictwa.

 

Nagrodzono również zdjęcia juniorów, w trzech kategoriach wiekowych: do 10 lat, 11–14 lat oraz 15–17 lat. Tytuł Młodego Fotografa Dzikiej Przyrody Roku 2016 wywalczył 16-letni Gideon Knight z Wielkiej Brytanii, który wykonał zdjęcie kruka siedzącego na gałęzi drzewa, na tle księżyca w pełni.

 © Ganesh H. Shankar (Indie), Próba eksmisji

Zdjęcia prezentowane na wystawie ukazują niezwykłość krajobrazu, flory i fauny, niesamowite piękno i różnorodność otaczającego nas świata, ale również zagrożenia. Dzięki wnikliwemu spojrzeniu fotografów i ich umiejętnościom poznajemy relacje, jakie zachodzą w przyrodzie, jesteśmy świadkami zdarzeń, które fascynują i bulwersują, budzą zachwyt, radość i strach. Zdjęcia uzupełniają opisy, wyjaśniające, jak powstały dane prace oraz co przedstawiają.

 

Tradycja eksponowania wystawy Fotografia dzikiej przyrody w Muzeum Górnośląskim ma już 15 lat. Instytucja, jako jedyna w Polsce, brała udział we wszystkich polskich edycjach konkursu.

 

W tym roku wystawa potrwa miesiąc. Towarzyszą jej liczne zajęcia edukacyjne.

Facebook: https://www.facebook.com/events/1213193692067916/
 

Wernisaż: 2 marca 2017 (czwartek), godz. 18.00

Czas trwania wystawy: 2 marca–2 kwietnia 2017

Miejsce: Muzeum Górnośląskie w Bytomiu, ul. W. Korfantego 34

Organizator w Polsce: Agencja Zegart

Komisarz: Waldemar Żyła

Ateliora na Facebook Visit us on Facebook or Google plus and learn more about events and competitions connected with our portal before others.
Creative Commons Our service allows for including a copyright notice in each photograph based on the Creative Commons solutions. Click on the logo to learn more about the international Creative Commons project.