Wystawa Wildlife Photographer of the Year.
Event runs from Sep 3, 2015 to Sep 29, 2015 (Bytom)
The vernisage will take place at Sep 3, 2015 6:00 PMFotografia Dzikiej Przyrody 2014 / Wildlife Photographer of the Year 2014
Najlepsze na świecie fotografie dzikiej przyrody – pokłosie jubileuszowej, 50. edycji prestiżowego konkursu Wildlife Photographer of the Year 2014 – we wrześniu zostaną zaprezentowane w Muzeum Górnośląskim w Bytomiu. Wśród 100 zdjęć, wyłonionych spośród 41 tysięcy, znajdują się prace polskich fotografów.
Konkurs organizowany jest rokrocznie od 1965 roku przez dwie brytyjskie instytucje promujące ochronę bioróżnorodności na Ziemi – Natural History Museum w Londynie i BBC Worldwide. Jest najbardziej cenionym i największym przedsięwzięciem z zakresu fotografii dzikiej przyrody. O rozmachu konkursu świadczą już same liczby – w tegorocznej edycji wzięło udział ponad 4 tysiące fotografów z ponad 90 krajów.
Uczestnikom konkursu zaproponowano nową formułę i nowe kategorie, które uwzględniają większą ilość gatunków i zachęcają do wypróbowania najnowszych technologii. Wybrano setkę wybitnych, doskonałych technicznie zdjęć, które wyróżnione zostały w 13 kategoriach (m.in.: Rośliny i grzyby, Gatunki podwodne, Świat w naszych rękach) i uhonorowane 3 nagrodami specjalnymi. Pokazywane są one na wystawach w kilkudziesięciu krajach na wszystkich kontynentach. W Polsce ekspozycja gości po raz 13, a Muzeum Górnośląskie jako jedyna instytucja wystawiennicza prezentowało wszystkie krajowe edycje.
Na wystawę Fotografia Dzikiej Przyrody 2014 składają się zdjęcia 75 fotografów z 29 krajów. Ukazują wspaniałość, dramatyzm oraz różnorodność życia na Ziemi – momenty zwyczajne, jak również niezwykłe, gatunki popularne i mniej znane. Edukują, a także inspirują do samodzielnego fotografowania.
Zwycięzca 50. edycji konkursu i tym samym zdobywca tytułu Fotografa Dzikiej Przyrody 2014, Michael „Nick” Nichols z USA wykonał w podczerwieni czarno-białe zdjęcie przedstawiające śpiące lwice z młodymi, odpoczywające po ataku samców (Ostatni taki wspaniały obraz). Wśród laureatów konkursu znalazł się także Łukasz Bożycki z Warszawy, który za zdjęcie Zimowe zawieszenie został wyróżniony w kategorii Ssaki.
Zapraszamy na wernisaż wystawy w Muzeum Górnośląskim, który odbędzie się 3 września o godz. 17.00 (wstęp wolny). Komisarzem ekspozycji, która będzie prezentowana do 29 września, jest Waldemar Żyła.
Wildlife Photographer of the Year jest własnością Natural History Museum i BBC Worldwide. Patronat Honorowy nad wystawą w Polsce objęli: Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Minister Środowiska. Ogólnopolskim sponsorem wystawy jest Izba Gospodarcza Wodociągi Polskie. Organizatorem tourne wystawy po Polsce jest Agencja Zegart.
Wernisaż: 3 września 2015 (czwartek), godz. 17.00
Czas trwania wystawy: 3 września–29 września 2015
Miejsce: Muzeum Górnośląskie w Bytomiu,gmach przy ul. W. Korfantego 34
Organizatorzy: Muzeum Górnośląskie, AgencjaZegart
Komisarz: Waldemar Żyła