Centrum Sztuki Współczesnej Łaźnia | Strajku Dokerów 5, Gdańsk - Nowy Port
Wystawa Bieg królowej Dong Yoon Kim’a,
Event runs from Feb 13, 2015 to Mar 8, 2015 (Gdańsk)
The vernisage will take place at Feb 13, 2015 6:00 PM
Dong Yoon Kim
Bieg królowej / Queen’s race
13.02 - 08.03.2015
Wernisaż: 13.02.2015 godz. 18:00
CSW Łaźnia 2, ul. Strajku Dokerów 5, Gdańsk – Nowy Port
Kuratorka: Aleksandra Księżopolska
Bieg królowej / Queen’s race
13.02 - 08.03.2015
Wernisaż: 13.02.2015 godz. 18:00
CSW Łaźnia 2, ul. Strajku Dokerów 5, Gdańsk – Nowy Port
Kuratorka: Aleksandra Księżopolska
Wystawa Bieg królowej, autorstwa koreańskiego artysty Dong Yoon Kim’a, zaaranżowana zostanie w formie labiryntu. Posługując się fotografią oraz wideo Dong Yoon Kim analizuje istotne relacje człowieka z przestrzenią prywatną oraz publiczną. Architektura wystawy posłuży do przedstawienia ludzkiej tożsamości, gubienia się i odnajdywania w jej kolejnych warstwach. Labiryntem w pracach Dong Yoon Kim’a stają się las, miejskie place i skwery, autostrady i gmach szkoły. Miejsca te nakładają się i przenikają wzajemnie, multiplikując kolejne warstwy.
Tytuł wystawy nawiązuje do ewolucyjnej hipotezy Czerwonej Królowej, śledzącej granice ludzkiego poznania. Sformułowana przez amerykańskiego paleontologa Leigh Van Valena w 1973 roku, teoria znalazła zastosowanie w wielu dziedzinach w tym m.in. w biologii i naukach politycznych. Postać Czerwonej Królowej pochodzi z powieści Lewisa Carrolla Po drugiej stronie lustra. Napisana ponad sto lat temu książka wydaje się być dziś wyjątkowo aktualna. Alicja pociągnięta do szaleńczego biegu przez królową, dociera do tego samego miejsca, z którego wystartowała. Bieg służył tylko utrzymaniu status quo. „Trzeba biec tak szybko, jak się potrafi, żeby zostać w tym samym miejscu” mówi królowa, która mknie przez życie, nigdy nie docierając dokądkolwiek.
Podczas biegu brakuje miejsca dla określenia własnej tożsamości, świadomej autorefleksji oraz zadawana sobie pytań. Pytań, które mogą zbudować niezbędną podstawę dla trafnego oceniania siebie, naszych relacji z otoczeniem oraz podjęcia wyboru, w którą odnogę labiryntu mamy się skierować. Koncentrując się w większym stopniu na celu niż na samej drodze, stajemy się zamknięci na nowe doznania. Brak refleksji oraz doświadczeń tworzy podczas tytułowego biegu tzw. „nie-miejsca”. Pustka w odniesieniu do relacji i doświadczeń nie pozwala nam zapełnić tych nie-miejsc treścią, uczuciami, pamięcią.
Dong Yoon Kim w swojej twórczości bada relacje pomiędzy pamięcią indywidualną i zbiorową, emocje zakodowane w ludzkiej podświadomości oraz fizyczność miejsc. Artysta posługuje się pojęciem non-lieux (nie-miejsce), stworzonym przez francuskiego antropologa, Marca Augé. Powracając do miast i rejonów, w których artysta mieszkał (Arizona, Seul, Londyn), gromadzi rzeczywiste nie-miejsca, anonimowe przestrzenie codziennego użytku, związane zaledwie z chwilową tożsamością. Przemieszczając się przez kolejne pomieszczenia labiryntu odkrywamy przestrzenie quasi realne. W skwerach, parkingach, placach zabaw artysta poszukuje ukrytych śladów relacji i ludzkiej pamięci. „Hipernowoczesność [...] znajduje swój pełny wyraz w nie-miejscach. Przez nie przekazywane są słowa i obrazy, które zapuszczają korzenie w różnorodnych miejscach, w których ludzie próbują budować część swojego codzien nego życia”.
Realizacje prezentowane podczas wystawy Dong Yoon Kim’a, choć powstały na przestrzeni ostatnich kilku lat, są jednocześnie efektem trzymiesięcznego pobytu rezydencyjnego w CSW Łaźnia w 2014 roku. Przyjmują one często abstrakcyjne formy, odkrywają warstwa po warstwie obrazy z przeszłości artysty. Rozwiązując zagadkę usuniętych i ponownie zapisanych warstw, czytamy prace artysty jak palimpsesty.
Dong Yoon Kim jest absolwentem Goldsmith College of Arts (2012), London College of Communication, University of the Arts London (2009), Hongik University, Seul (2006). Jego prace zostały wyróżnione m.in. na 14th Media Arts Festival (Japonia, 2011), Channel 4 Prize for Saatchi (Wielka Brytania, 2009). Wystawiał m.in. w Galerii Chosun (Seul, 2014), South Korean Contemporary Arts w Tjibaou Cultural Centre, Nouméa (2012), Korean Eye at Saatchi gallery, Londyn (2012), Rhubarb-The Gathering w Diemar/Noble gallery, Londyn (2012), 4482 - The 4th Korean Contemporary Artists w Londynie w Oxo Tower Bargehouse, Londyn (2011), Bologna Art First 2011 Bologna, Paris Photo 2009 w Carrousel du Louvre, Paryż, New Sensations 2009 at A Foundation, Londyn.
Więcej informacji oraz pełen materiał graficzny w zakładce media
Kontakt dla prasy:
Olga Jankowska - Główny Specjalista ds. PR i marketingu
e-mail: o.jankowska@laznia.pl
tel.: 509 101 982, tel.: 58 305 40 50
Centrum Sztuki Współczesnej Łaźnia 2 - Centrum Edukacji Artystycznej
ul. Strajku Dokerów 5, 80-544, Gdańsk - Nowy Port
Godziny otwarcia: od wtorku do niedzieli 12:00 - 18:00, czwartek 12:00 - 20:00
Wstęp wolny
Dojazd: z Dworca Głównego w Gdańsku tramwajami: 10, 7, 1, z Gdańska - Wrzeszcza tramwajem nr 5 lub autobusem 158