Welcome
Search
Events
Klub Brama | Klub Brama, Bytom, ul. Chrobrego 1

Wystawa "Wspomnij Pocztową"

Event runs from Dec 12, 2013 to Jan 15, 2014 (Bytom)

W 2011 roku lata temu cała Polska żyła tragedią Bytomian, mieszkających przy ulicach Pocztowej i Technicznej w bytomskiej dzielnicy Karb. Choć po budynkach mieszkalnych nie ma już śladu, a i sama dyskusja o niebezpieczeństwach związanych z wydobyciem węgla pod Bytomiem nieco przycichła, w sercach niegdysiejszych lokatorów wciąż brzmią odgłosy toczącego się tam życia, żarliwych dyskusji z przedstawicielami władz i mediów, a także złowieszcze dźwięki nadjeżdżających koparek, zwiastujących koniec dotąd znanego im życia.

Wśród wielu osób, wysiedlonych z własnych domów znalazło się małżeństwo: Jolanta i Marian Dziukowie. Przy ulicy Pocztowej mieszkali od zawsze, tam wychowywali swoje dzieci i wnuki. Niemalże z dnia na dzień ich dom i życie legły w gruzach. Dziukowie to fotograficy-amatorzy, zrzeszeni w Stowarzyszeniu Fotograficznym Bytom. Jak sami mówią, ich fotografie inspirowane są życiem, otaczającymi ich ludźmi i zdarzeniami. Obiektywy ich aparatów śledziły kolejne etapy procesu wyburzenia bytomskich kamienic. Pierwsze, niepokojące symptomy architektoniczne, uliczne zgromadzenia protestujących mieszkańców, w końcu nadjeżdżające koparki i pierwsze wyburzenia. Dokładnie 23 grudnia 2011 roku wyburzono klatkę z numerem 10, w której od lat mieszkali Dziukowie.
Swój wkład w wystawę ma też znany bytomski fotoreporter prasowy Krzysztof Kadis również będący członkiem Stowarzyszenia Fotograficznego Bytom. Towarzyszył on mieszkańcom wyburzanych kamienic, tworząc fotorelacje z bieżących wydarzeń.
Wystawa została też uzupełniona o zdjęcia archiwalne, ukazujące codzienne życie mieszkańców ulic, pochodzące ze zbiorów prywatnych.
Wszystko to składa się na jedyną w swoim rodzaju, przejmującą podróż sentymentalną po nieistniejącej ulicy Pocztowej, do której zapraszają nas jej byli mieszkańcy.
 
Komisarzem wystawy jest Krzysztof Miller – operator filmowy, artysta fotografik, członek Śląskiego Okręgu Związku Fotografików Polskich.
 
Autorzy wystawy tak mówią o swojej pasji do fotografii:
„Fotografowanie to dla mnie utrwalona esencja ludzi, obrazów i chwil. W myśl semantyki słowa fotografia, „photos” i „gráphō”, to czego nie przekażę słowami pragnę przekazać potomnym światłem i obrazem, czyli uczestniczę w tworzeniu pewnego rodzaju łącznika międzypokoleniowego. To moja percepcja czasu, w którym żyję.” Jolanta Dziuk.
„Utrwalam to, co cieszy moje oko i serce ale także to co jest momentem chwili.” Marian Dziuk
„Fotografia jest dla mnie sposobem na postrzeganie ludzi w zupełnie inny sposób.” Krzysztof Kadis.
 
Wernisaż wystawy uświetnił pokaz krótkometrażowego filmu autorstwa Barbary Sass pt. „Sycylia”. Film powstał w 1957 roku i jest studencką etiudą uznanej dziś reżyserki. Traktuje on o Bytomiu, a właściwie o tym, co może stać się z Bytomiem, jeśli wydobycie węgla pod miastem nie zostanie właściwie zaplanowane. „(…) Bytom stoi na węglu, a węgiel rządzi Polską. Wbrew zakazom i przestrogom geologów, w 1954 roku rozpoczęto podkopywanie Bytomia. Węgiel, węgiel, za wszelką cenę, choćby jutro miasto miało się zawalić. Jutro? Bytom wali się już dzisiaj.(…)” – oto jeden z cytatów, pojawiających się w etiudzie z roku 1957. Bytomianie mogli więc skorzystać z niepowtarzalnej okazji ujrzenia dawnego obrazu Bytomia, złowieszczej przepowiedni reżyserki, która niestety okazała się prawdziwa.
Ateliora na Facebook Visit us on Facebook or Google plus and learn more about events and competitions connected with our portal before others.
Creative Commons Our service allows for including a copyright notice in each photograph based on the Creative Commons solutions. Click on the logo to learn more about the international Creative Commons project.